Hırsızlık Yaptım, Çok Pişmanım

Bakıyorum, bir Sagopa Kajmer geyiği almış başını gidiyor blogosferde. Çok seveni var… Hip hop derinlemesine bilip, sevdiğim bir müzik türü değil. Ara sıra Snoop Doggy dinliyorum, hoşuma gidiyor. Ama say desen bir tane daha çıkaramam. Neyse bir bakayım dedim şu Türk işi hiphopun kralı Sagopa’ya… Torrent sitelerinden birine girdim, indirdim. İlk parçada baydı daha… Hemen bilgisayarın sabit diskinden siliverdim yer kaplamasın diye. Fakat aradan biraz vakit geçince yine aklıma takıldı, yeterli şansı vermediğimi düşündüm Kajmer’e. Bir defa daha indirdim torrent tekniği ile… Bu sefer de ikinci parçadan öteye geçemedim. Sil gitsin… İşte o an bir şimşek çaktı kafamda, gerçek tüm çıplaklığı ile karşımdaydı…

Şu TPB davasını sürekli izledim canlı olarak. Davalı taraf, yani artistlerin tarafı sürekli tazminat taleplerinde bir eserin kaç defa download edildiğinden yola çıkarak tazminat talebinde bulunmuşlardı. Zaten 6 milyon YTL lik tazminat cezasının 20 şarkı 9 film ve 4 PC oyununa kesilmesinin ardında yatan matematik de bu değil miydi? Sonra aklıma Danimarka’da uygulanan, yakında bizde de yürürlüğe girecek olan kanuna dayandırılarak avukatlık firmalarının normal vatandaşlara gönderdiği tehdit mektupları geldi. ( mektubun örneğine bir göz atın. Kendi avukat firmanız varsa bunu Türkçe’ye çevirttirerek Türkiye’de ilgili kanunun meclisten geçmesini bekleyin.)

Sayın herr Simonsen, yaptığımız belirlemelere göre x grubunun 14 parçadan oluşan Y albümünü telif hakları kanununa aykırı olarak indirdiğiniz ve başkalarının da indirmesine yardımcı olduğunuz (torrent tekniğinin esası bu. Sen indirirken başkası da senden indiriyor aynı zamanda) için 14x(keyfime göre danimarka kronu) olan cezayı 10 gün içersinde aşşağıdaki hesap numarasına yatırınız. Aksi taktirde temsilcisi olduğumuz Warner Bros. şirketi tarafından olayın mahkemeye götürüleceğini bildiririz. Olası bu dava sonucu bir avukat ordusu tarafından mahkemede temsil edilecek müvekkilimizin mahkeme masraflarını da karşılamanız gerekeceğini hatırlatırız.

Bu kadar artistin ve avukatlarının vardığı sonuç yanlış olamaz. Demek ki internetten yapılan herbir izinsiz kopyalama, o eseri yaratanın elde edeceği kazancın yokolmasına sebep oluyor. Adamın cebinden çalıyoruz yani o parayı.

Baktım Sagopa’nın bir albümü 10 YTL civarında. Şimdi ben bunu iki defa indirip çöpe attım, 20 YTL sini çaldım herifin cebinden. Sagopa dindarmış… Bir de geçenlerde bir çocuk hayranını tokatlamış galiba. Ben bu herife kıl oldum ya, müziği de boktan zaten… Günde 24 saat sürekli Sagopa indirip, çöpe atsam, bunu arkadaşlarla organize şekilde yapsak bir de… Amacım adamı sokakta dilenir hale getirmek çünkü…

Tabii bu işin şakası. Şu ana kadar anlamamıştım, ama büyük bir ayıp bu, bizim sanatçılara karşı yaptığımız. Bu yanlışımdan huzurlarınızda özür dileyip, dönüyorum. Bu kadar servet düşmanı olup, bir avuç çaylak solcu gibi davranmanın gereği yok.

Bugünden tezi yok illegal download a son. Ama yetmez bu… Bugüne kadar internetten indirdiğimiz müziğe ne olacak? Gerçek sahiplerine iadesi gerekiyor bunların… Bu günahla, vicdan azabıyla yaşanmaz yoksa. Diyanet de dedi, kul hakkına giriyor.

Peki nasıl doğrusunu, dürüst olanı yapacağız? Bütün bilgisayarımızdaki çaldığımız/aşırdığımız şarkıların gerçek sahiplerini bulup geri iade etmek kolay bir iş değil.

Çözümü var allahtan… Kültür Bakanlığı gibi nefis bir kurum var ülkede. Enfes de bir internet siteleri var konuyla ilgili. Son teknoloji, web 2.0. Zaten kanun koyucu çağa ayak uydurup sanatçıyı koruduğu sürece bizim gibi hırsızlar daha çoooook utanır.

Ben biraz salak olduğum için koskoca sitede ilk bakışta mail ile ”bize nasıl ulaşırsınız” şeyi göremedim doğru düzgün, yoksa mailin ne olduğunu biliyorlardır muhakkak. Gerçi vatandaşın devletle iletişim kurması da oldukça gereksiz birşey. Gerekli görürse evden aldırıyor zaten devlet sizi.

Yine de şöyle bir email adresi olduğu kulağıma geldi. Adi hırsızların pişman olup, mal sahibine iade yapabilmesi için iade@telifhaklari.gov.tr adlı mail adresine pazartesi – perşembe arası (cuma tatil), mesai saatleri içinde mail atarak çaldığınız şarkıları attachment olarak gönderebilirsiniz.

İşi başından aşkın bakanlık çalışanlarına kolaylık olsun diye alfabetik olarak bu iade işlemi gerçekleştirilmeli. Yarından itibaren başlayın mesela… Sagopa paracıklarını biraz daha bekleyecek, alfabetik sıradan ilk olarak Ankara’lı Turgut…

Bookmark and Share

39 Yorum Postalanmış

Kırmızı Bere May 6, 2009 at 6:48 pm

Telif hakkı yoktur. Hakkı erkek ismidir.

H May 6, 2009 at 9:25 pm

Sagopa’nın tokatlama işi başka. Kıl olmaya gerek yok. Şimdi önce buraya ( http://tr.im/kFWr ) bakın, sonra da burada Sagopa’nın kendi açıklamalarını okuyabilirsiniz. ( http://tr.im/kG1t )

Sözlerini anlamak çok zor. Ama içine girince çıkılmıyor. Biraz zor gelebilir başta. Ama ben seviyorum. Herkes kendinden bir şeyler bulabilir bence o şarkılarda.

İçimdeki Ayı May 6, 2009 at 10:23 pm

Şu aralar pek adını duymasamda bir dönem gündelik hayatta ha bire duydugum bir isim idi kendileri. Şekil 1-a da oldugu gibi dur bakalım necidir bu eleman deyip dinlemeye başladım ama pek benlik olmadıgını anlamam fazla uzun sürmedi. O zamandan beridir de aram yok, küsüm kendilerine.

Ama yorumlardan anladıgım üzre sorun bende, bizde imiş :) Malesef “içine girmeyi” başaramamışız ki içine girince çıkılmıyormuş sözlerin. Başta anlamak zor oldugundan da oturup “kasıyım” diyorum kendimi. İş bu nedenledir ki

24.Saatte.Sagopa.Kajmeri.Anlamak.[e-book].pdf
Sagopa.Kajmer.for.Dummies.[e-book].pdf
Sagopa.Kajmeri.Anlamanin.10.Altin.Yolu.[e-book].pdf
Sagopa.Kajmeri.Nasil.Anladim.[e-book].pdf

dosyalarını hemencecik torrentten bulup indiriyorum :)

ElWray May 6, 2009 at 10:33 pm

Sagopa çoğu insanı sarmaz zaten. Çünkü şarkıları hadi koy bi sagopa neşemizi bulalım türünden şarkılar değil daha karamsar şarkılar. Tabi buna rağmen ben severek dinlerim kendisini sözleri çok hoşuma gider. Esas konuya dönersek download yaptım diye pişman olucağımı pek sanmıyorum. Bana uyan söz yaptım pişman değilim bir daha olsa bir daha yaparım.

Larry May 6, 2009 at 10:39 pm

Saygı duyuyorum inandığın konuyu savunma çabalarına.Daha söyleyecek çok sözün olacak belli ki!!!

elif May 6, 2009 at 10:47 pm

Sagopa Kajmer, saga po katmer gibi, ne bicim isim lan bu filan derken baktim ve Turkce google’dan baska bir bilgi yok! Ne boyle bir arkeolog, ne boyle bir piramit. Hallahalllaaah! Zaten ben piramit konusunu severim, nasil oluyor da ben Sagopa diye birsey bilmiyorum diye girmistim. Hmmmmm….. Acaba bu arkeolog ve piramit sadece Turkiye’de mi var, yoksa sadece Turkler’e mi var? ;o) Baytar diye bir videosunu seyrettim de, sen hirsizliktan filan uzulme, cizimler feci halde baska biryerlerden birseyler animsatti bana.

http://www.elifsavas.com/blog

Fenasi May 6, 2009 at 11:10 pm

Sagopa-sever okurlar fazla takmasın, cidden rastgele bir seçimdi bu. Yoksa başka bir artisti de alabilirdim. Mesela Sezen Aksu… Allah sizi inandırsın şu güne kadar bildiğim bir şarkısı yok Sezen’in. İnanabiliyor musunuz, birtek parçasını baştan sona dinlemedim o kadının. İlk 30 saniyeden sonra hep çevirmişimdir kanalı, ya da değiştirmişimdir müziği. O yüzden dürüst bir seçim olmazdı. Kajmer’in 2 parçasını dinledim ama…

Şimdi bu Sezen olayına şeyi de katalım, twitter’da kızlardan duyduğuma göre yaprak dökümü diye bir dizi var. Bir de konuştuğum her vatan evladının Avrupa Yakası’nı tavsiye etmesi durumu. Ecnebi dizilerden Lost’u unutmayalım. Sırf kızlar değil, erkekler de GB GB indirip dizi seyrediyorlar.

Yazın 45 derece sıcağında oruç tutan bir müslümanın duyduğu hazzı ve gururu duyuyorum bunları ve Sezen i hayatıma sokmayarak. Fakat yanlış anlaşılmasın, bunlar kötü şarkıcı, sanatçı veya dizi oldukları için değil. Böyle bir kendimi arı tutma şekli diyelim. Başka bir örnekle vejetaryan bir insanın ağzına et koymamayı inat ve etik bir durum haline getirmesi gibi… Abarttım belki biraz ama, hayatta böyle gereksiz takıntıların da bir fonksiyonu ve yeri var…

elif May 7, 2009 at 3:06 am

Ben Sezen’i bir kez, Zeki- Metin’in bir tiyatro oyununda seyretmistim. Oyun guzel guzel giderken, kadin isi konsere cevirip uc sarki mi ne soylemisti. Daha once hic bilmiyordum sarkilarini ama “Gitme” diye bir sarki soyledi. Gitme…. gitme… gitme dur ne olursun filan. Ama o sarkinin tam gitme… gitme… yerinde, benim gibi yahu oyuna ne oldu fenaliklari geciren biri arkadan “gidersen git be” diye bagirdi! O zamanlar bu kadar “dokunulmazligi” yoktuSezen’in. Cok ayip filan dedi galiba ama bagiran adami linc etmediler. Bugun herhalde o adamin sacindan baska birsey almazdi. Yer, bitirirlerdi oracikta! :oP Baska sarkisini bilmiyorum ben. Cok sevdigim bir muzik tarzi degil. Ama bazen birileri guftelerinden bahsediyor. Fena degiller.

http://www.elifsavas.com/blog

http://www.elifsavas.com/blog

Hergin May 7, 2009 at 7:16 am

Sagopanın bir kaç şarkısını ben de severim.

Bi vakit bizim bi arkadaş müzik olayına çok kafayı takmıştı da nerden tanıştıysa sagopa ile tanışmıştı. Bunlar 9 kişiler, sagoya çaylaklık ediyorlar, müzik yapıyorlar, söz yazıyorlar.. Sagodanda birşeyler kapma derdindeler.
Sonra sago evlendi. Arkadaşın dediğine göre de “karı” ne derse yapmaya, yaptığı müthiş müzikleri hatunun bi “bu bişeye benzememiş” demesiyle silmeye, her adımını söylenene göre atmaya başladı. Sonra gün geldi yanındaki elemanların hepsini postaladı. Uyanık olduğu tüm süre boyunca ot bok içen melankolia adam gitti, dindar, cüppeli (http://melankolia.com.tr/wp-content/gallery/sagopa-fanfoto/Resim%20127.jpg) falan bi adam geldi.. Sakal bıraktı, başka diyarlara kaydı..

Konu sagopa değil ama ben yazdım eyle.. Bundan sonrada sagodan bi cacık olmaz ben sizi diim.

efsa May 7, 2009 at 8:20 am

Benim sevdiğim 2 adet şarkısı var bu adamın birisi 24 -ki sözleri bence çok güzeldir-, ikincisi ise ne bilirsin. Onun dışında hiç ilgilimi çekmiyor.

the dude May 7, 2009 at 8:26 am

p2p engellenemez!

vic May 7, 2009 at 8:40 am

Forrester Research, “U.S. Music Forecast 2008 to 2013” diye bir araştırmış. Dijital müzik konusunda enteresan veriler var. Dijital ve fiziki, toplam müzik pazarı 10.2 milyar dolardan 9.8’egerileyecek. Dijital satışların pazar payı, %18’den 41’e çıkacak.

Fiziki ürün satışı %64. Ekle %18 dijitali, etti %82. Kalan tüm müziksatışının %18’ini ringtone’lar oluşturuyormuş. İnanılmaz. 2013tahminleri, %41 dijital, %40 CD, kalan ringtone. Garibim plak , yüzdeye bile giremeyecek boyutta satıyor.

Devamı da şöyle: http://www.rollingstone.com/rockdaily/index.php/2008/12/03/what-will-the-music-industry-look-like-in-five-years/

vladeslaus May 7, 2009 at 9:04 am

sagopa hiç tarzım değil ısınamadım ve yaptığı tür bana göre değil zaten konumuzda bu değil bu telif hakkı olayı bence sanatçılar eserlerinden beklediği trajı görmedikleri ciddi anlamda kasetlerinden elde edecekleri geliri elde edemedikleri için internetten download olayına aşırı karşılar
Daha önceleride korsan vardı. insanlar yine korsana yöneliyorlardı ama aldıkları korsan kasetlerin yarısı aldıkları sanatçı diğer yarısı başka bir sanatçı çıkıyordu bu yüzden şuan daki kadar itibar etmiyorlardı.
Şuan hiç bir üçret ödemeden sadece kotalı internet kullanıyorlarsa kotadan harçayarak sevdiği sanatçının albümüne vs. sahip oluyor öbür türlü az da olsa para kaybediyorlardı bu yüzden önceleri korsan satışı azdı ve kanunlarında yaptırımı da azdı
peki dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama şuan dünya devi microsoft korsana neden karışmıyor ben ve benim gibi bir çok kullanıcıya neden cezai işlem uygulamıyor Bana göre bizim illegal yazılım kullanmamız microsoftun işine geliyor çünkü devletimizi bu adama gebe bırakıyoruz ve fazlasıyla bu adam yaptığı yazılımlardan kar elde ediyor
Demem o ki bana göre sanatçılarda yaptıkları eserlerden bekledikleri trajı elde etsinler istedikleri paraları kazansınlar yapımcılar vs. kim takar illegal download ı diye düşünüyorum.

ehl-i keyif May 7, 2009 at 11:46 am

memleketimden insan manzaraları…

devlet sanata köstek değil destek olma niyetindeyse ilk yapması gereken bütün kitap ve müzik materyallerinden ‘vergi’ adındaki bu ‘korsana teşvik yaptırımı’nı kaldırmalıdır. sanatın olduğu yerde verginin olması ne kadar abesle iştigal bir durumdur. bilhassa da kitaplar için bu kaçınılmazdır.

ehl-i keyif May 7, 2009 at 11:51 am

bu arada ‘youtube’den sonra ‘dailymotion’ da kapatılmış…. ne güzel memleketimiz. buram buram hürriyet kokmakta. yakında bizi de kapatırlar mı dersiniz?

PuCCa May 7, 2009 at 3:19 pm

bu sagopa dayı peygambermiymiş, tarikatçımıymış neymiş. böyle can güvenliği tehlikedeymiş karısıylan bunu öldüreceklermiş şarkılarında gizli şifreler varmış..
böyle bi kaç defa gördüm homur homur ben kralım ebik übük maşşallah inşallah diyince ne bu lan dedim kimdir bu, dediler tekerleme söylüyor.. sivilceleri yeni çıkan tiplerin favorisi..

ama bak serdar ortaça miss gibi ohh.. ne söylediğini kendi de bilmiyor, şarkının başında ayrıldığı sevgilisiylen, ortasında çocuk yapıyor, sonra bu başkasını buluyor, ardından yaz geliyor herkes denize gidiyor, kız denizde boğuluyor, sonra bu mesajlarını siliyor, şarkı bittiğinde ise evlenmiş oluyorlar..
Fenasi ergenekondan, anayasaya karşı çıkmaktan, hırsızlıktan, çirkeflikten, ataya laf söylemekten, elin karısının kızının mincosunu biciğini yayınlamaktan, milleti azdırıp tecavüze yöneltmekten mapuseneye düşmeden önce burdan serdar ortaça seslenmek istiyorum boyun boyuma huyun huyuma, bırak rus gacıları gel sen benim koynuma…

istanbul beyefendisi May 7, 2009 at 9:35 pm

Elif Savaş ismini yukarıda görünce basiretim bağlandı bir an. Zira kendisi, musikişinas denince aklıma ilk gelen isimlerdendir. Ah o billur ses.Ruhuma böylesine nüfuz etmeyi bir o bir de Hammer Smashed Face’teki performansıyla Chris Barnes becerebilmiştir. Çektiği belgeselin ardından verdiği beyanlarla da aynen Atamızın Bursa Nutku’nda tarif ettiği örnek Türk genci olduğunu ispatlamıştır.Bu kadar zeki, çevik, ahlaklı ve güzel olduğu için vatan borcu bilip Opera Masalları cd’sinden 15 tane aldım. Download etmeye kalkanları kınayıp birer tane hediye ediciğim.

Fenasi May 8, 2009 at 3:23 am

@ İstanbul Beyefendisi,

Sanatı yapan insan topluma söyleyecek birşeyi olduğu için, yeteneği olduğu için yapıyor bu işi. Elif’in blogu, bu hareketi destekleyen bir başka kanal. Sanatçıyım diyen insanların üzerinde durması gereken bir başka insanlara ulaşma şekli.

Çünkü ürettiğin şeyi herşeyden önce para olarak değil, kendinden bir parça olarak görüyorsun. O parçayı da mümkün olduğu kadar çok insana ulaştırmak önemli. Bunu başardığın zaman asıl amaca ulaştın.

Ege May 9, 2009 at 2:34 am

Bakınız, Fenasi’nin postadaki tavrı bir yana buradaki okuyucu yorumları da cok enteresan.

@İçimdeki Ayi
Adınız olmadığı ve size hitap etmediği için bir insanı “eleman” diye nitelendiren bir insan komplekslerden kompleks begenmis bir insan gibi gozuktu gozume.. Aynı insanın kendi içinde ayı yaşadığını itiraf etmesi de aynı derecede ironik.

@Elif
Sonrasında “Sagopa Kajmer, saga po katmer gibi, ne bicim isim lan bu filan derken baktim ve Turkce google’dan baska bir bilgi yok!” seklindeki bir yorum sanırım biraz cahilce Elif Hanım. Ornegin postadaki sahis da Snoop Dogg degil. Yada 50 cent diye bildiginiz kisinin “hüviyetinde” 50 cent mi yazıyordur? Young Jeezy iyi de Sagopa Kajmer olamaz seklinde bir algı sınırlaması komik geliyor bana. Mahlas, nickname, nick, rumuz vs.. böyle birşeyden haberdar olsanız sanırım boyle bir yorum yapmazdınız. Yada var ama sürüye uyma, lafı gediğine koyma şeklinde bir takip söz konusu olmuş..

@Hergin
Insanlari secimlerine gore degerlendirmek sana mı kaldı yahu? Ister gider cihada katılır, ister karı sozunden disari cikmaz bu adam, keyfinin kahyasi misin? Kahyayım diyorsan e git ne biliyim baska bisi yap, gerci senin keyfinin kahyası da ben degilim ama…

Neyse biri daha var ama bulasmak istemiyorum konu sümük gibi uzuyor sonra.. Yuzeyselligin bu kadarına pes bi yerde…

Asıl konuya donmek gerekirse…
Ulkemizdeki bakanlıkların hiçbiri dogru durust işlemez, bürokratik nedenlerle insanı başlamadan vazgeçiren engeller ortaya çıkarken, Web ve E-Devlet konusunda ne kadar başarılı olabiliriz bilemiyorum. Evet çoğu bakanlığa, danışmana, milletvekillerine bile e-mail ile ulaşmak mümkün olamiyor. Illa ki biri birini tanıyacak bu ülkede ve “hamili kart”lar havada uçuşup ancak cep telefonu numaralarindan ulaşabilecegiz. Lisedeki çocuklarin bile 3′er hattı olduğunu düşünürsek bu diğer cep telefonu numaralarina da ulaşmak pek mümkün olmuyor genelde.

Mahalli seçimlerde kapı kapı dolaşıp oy isteyen, numarasını her vatandaşın cep telefonuna kaydettiren belediye başkan ilçe adayı seçildiğinde telefon kapandı. Yahu şu bisiklet yollarını bi çözün 3 oldu tekerlek patlatıyorum demek istediğinizde karşınızda kimseyi bulamıyorsunuz… Konu bu değil…

Telif hakları mevzusu çok can sıkıcı bir konu. Yaptığı işi sanat olarak gören insan daha fazla insana ulaşmasına Coelho örneğinde oldugu gibi olumlu bakar. Fakat olayın özü para ve diğer tatminlerse insanların içindeki şeytan gün yüzüne çıkabiliyor malesef.

Düşünüyorum da sanatsal ürünlerin yada onun başka bir adı var ama şu saat itibariyle araştırmak çok zor geldi, fikri ürünlerin diyelim telifi olmalı. Bir tasarımcının tasarımının kopyalanması ve bunun üstünden kar elde edilmesi bana da hırsızlık gibi geliyor. Ama bir müzisyenin kasedini 60′lık bir cabrio’ya kopyalamakla mp3′unu dagitmak arasında bir fark goremiyorum, kaldı ki ikisini de hırsızlık olarak nitelendiremiyorum…

Evet.

Fenasi May 9, 2009 at 8:49 am

@ Ege,

Ohooo ooo,

Eleman diyenden Elif’e kadar herkesi köşeye tek ayak üzerine gönderdin. Relaks biraz, hayat böyle geçmez…

Blogun anahtarını sana emanet verip bir yere gitsem, milleti hizaya çekmekden içine post yazamazsın.. Relaks, relaks….

Ege May 9, 2009 at 12:07 pm

Hayır be Fenasi, derdim burada olmayan ve cevap veremeyecek olan adamın savunuculugu falan degil aslında ama bu kadar onemsemeden yazılanlar canımı sıkıyor.

Ben gerci Ajdar’a falan bile acıyıp dalga gecemeyen bir insanım.

Neyse, son gacı guzel, relaks basladi simdiden :)

elif May 18, 2009 at 11:10 pm

Orada neler oloooor?????

:o)

Ege, vallahi ben burada okudugum ismi yazip bakayim dedim de bulamadim. Pekiyi, neymis? Hayir, sanki gercekten oyle bir piramit varmis gibi aciklanmis, merakim o yuzden. Yoksa yaraticiliga her zaman sapka cikaririz.

Istanbul Beyefendisi, acaba bir konserime geldiniz de, memnun kalmadiniz da, acaba bilet paranizi mi geri alamadiniz? Olabilir, filmi seyretmissinizdir, begenmemissinizdir. Belki masallar ufakligin icini bunaltti da gitti paralar bosuna diye dusundunuz… Bana kizginliginizin sebebi her ne ise, buralardan oralara selam ederim. Sanatin kenarindan tutan biri olarak, ne kusur ettiysek affola! :o)

Fenasi May 18, 2009 at 11:33 pm

Ah Elif, şimdi senin yorumunu okuduktan sonra jeton düştü bende. Herifin yazdıklarını kinayeli olarak almamıştım ben. ”Ne mutlu Türk’üm diyene”cilerden olmalı o zaman.

Esasında bir işe de yaradı yorumu. Gittim hemen senin siteye, DVD yi ısmarlamak için. Kart taşımadığım için yapamadım. Şimdi yapayım o işi, arada unutmuştum…

Ege May 19, 2009 at 12:32 am

@Elif

Bildigin “Sagopa Kajmer”.. Ilk aradigin dogruymus.. Ama insan sonuç bulmak istemeyince bulmuyor tabi..

Muzik zevkini sınırlayan insanlardan hiç hoşlanmıyorum aslında. Bak mesela Fenasi napıyor, Russendisko, 50′ler Rusya’sı falan.. Sınırlamamış kendini, gitmiş başka şeylere de takılmış..

Mesela şöyle yap bir gece. Hiç dinlemediğin tarzda müzikler dinle.. Insanların onerileri olsun.. Bak bi de şu var bi dinle bakalım ne diyceksin diye onerdikleri..

Arasinda David Black olur, Kanye West olur, Çetin Alp olur, Jeremiah olur, Tanju Okan olur, Gren olur, Edna olur, Redd olur… Akın Eldes.. 3 Hürel.. Ayca Sen.. Calvin Harris.. Chrisette Michele.. Manga.. Ibrahim Tatlises.. Murat Uncuoglu.. Nikki Yanofsky.. Rihanna.. Sergio Mendes..

Yani ne biliyim iste.. Kücümsememk gerek muzik, sinema, resim, fotograf, heykel, sanat yapan insanlari.. Bak hepsine sanat demiyorum ama o da bisey yapiyor..

Sen de bisiyler yapiyorsun.. Sana da bok atsalar baska bir yerde, seni de boyle savunurdum emin ol..

elif May 19, 2009 at 12:53 am

Ege,

Inan, valla billa kucumsemiyorum. O da ne demek? Benim sevdigim muzik turlerini bilsen dudaklarin ucuklar. Cingene gibi kiviririm, yerimde duramam. Ben hakikaten ve valla billa merakimdan isim ne demekmis, nereden aklina gelmis diye bakayim dedim de bulamayinca hafif haydaaa oldum. Yoksa ne kucumseyecegim? Sevmedigim muzigi kucumsemem ki. Sadece sevmem, o kadar. :o)

Ibo’yu ben konservatuvarda ogrenciyke, Maksim’de seyretmistim. Herifin boynuna sarilasim gelmisti. O kadar iyiydi. Evde korsan turku CD’leri dolu. ;o) Iyi sarki soyleyene erir, biterim. Neden olmasin? Kurt Cobain’den ogrendiklerimle Bellini aryalarimi duzelttim ben.

elif May 19, 2009 at 12:56 am

Fenasi, benden nefret edenler her takimdan oluyor. Dinci diyorlar, Ataturk dusmani diyorlar, darbeci diyorlar, Kemalist diyorlar, Amerikanci, libos diyorlar. Diyorlar da, diyorlar. Hergun birkac sevenimden (!) email geliyor. Ama hicbiri henuz filmi seyretmemis. Guler misin, aglar misin?

Ilgin icin tesekkurler. :o))))

elif May 19, 2009 at 12:57 am

Ege ama bak, benim aradigimin cevabini sen de bulamamissin… Yoksa yazardin da su garbin meraki tatmin olurdu.

Fenasi, burayi mesaj panosuna cevirdim, kusuruma bakma!!!!!

Fenasi May 19, 2009 at 12:59 am

Ben şu sonuca vardım bir liboş & antikemalist olarak… İnsanın nefret edeni yoksa hayat boşa geçmiş demek.

sır May 19, 2009 at 11:04 am

Konuya davetsiz misafir olarak ortasından gireceğim. Elif’ten nefret edebilen birileri mi varmış? Tebrik ederim kendilerini, insanın Elif’i görüp nefret etmesi için epey bir uğraşması ya da içinin Mordor’un tepesinde dolanan bulutlar kadar kara olması lazımdır herhalde.

Ege May 19, 2009 at 1:52 pm

@Elif

Ne demek istedigini anlıyorum. Wikipedia’ya da yazan her bilgiye de inanmamak gerek. Birçok konu kilitlenmeden, tamamen açık bırakılıyor.. Bu da onlarda isteyenin istedigi gibi değişiklik yapmasını sağlıyor. Belki bunu yazan kafasından salladı oraya yazdı..

Onemli olan isimler mi peki?

Boyle biri var. Adı Yunus Özyavuz. Dinci midir? Nasyonel-sosyalist midir? Fasist midir? Kapitalist midir? Komunist midir? Hippi midir? Laz mıdır? Kürt müdür? Pontus mudur? Ermeni midir? Rum mudur? Bize ne.. Bize uymuyorsa izlemeyiz, dinlemeyiz, takip etmeyiz. Kişisel tercihler.. Insanları ustundeki yaftalara gore degerlendirmiyorum cogu zaman..

Ama mesela ne menem seyler oldugunu bildiklerimden de uzak duruyorum.

Anlamsiz mahlaslar kullanan onlarca insan var.
Bu adam da Fars dili ve Edebiyatını mezunuymuş ve Farsça biliyor. Belki de oralara bir referans vardır. Gizem yaratmış kendince. Yahu en basitinden adının Fenasi olmadığına %99 emin oldugumuz birinin blogunda yorum yaziyoruz su an. Var mı ötesi?

Dr.Dre May 19, 2009 at 4:03 pm

Bakınız Sagopa Kajmer “Beni Zekiler Dinler”

Son nokta.oke peace

Fenasi May 19, 2009 at 4:10 pm

@ Dr. Dre

Umarım herşeye rağmen bunu söylememiştir. Çok gerzekçe çünkü… Ok değil… Ama Peace..

istanbul beyefendisi May 19, 2009 at 7:19 pm

Elif Savaş hanımcığım,

Hangi çılgın sizden nefret edecekmiş, şaşarım!

Birkaç sene evvelinde sizi izleme fırsatı bulmuştum. Salondan memnun ayrılmadığım ihtimalini aklınızdan geçirmeniz dahi beni kırdı. Film ile ilgili bir yorumda bulunamayacağım, zira henüz izleyemeyenlerden biri de benim. Bu başlığın altına yazmakta beis görmüyorum, torrentini bulmak mümkün olmadı. Eserlere öncelikle internetten ulaşıp arşivlemeye değer gördüklerime para vermeyi tercih ediyorum.

Ufaklıklar artık pek ufak sayılmaz. Albümse verdiğim parayı fazlasıyla hakediyor. Diğer aydın sanatçılarımız Mediha Şen Sancakoğlu ve Çelik’in albümlerinin yanındaki yerini aldı.

Bu arada lütfen bahsettiğiniz maillere kulak asmayınız. Atalarımız “ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” diyerek yanılmış. Belgeseli izleme fırsatı bulamamış olsam da verdiğiniz röportajlarda beyan ettiğiniz “eger politikacilar normal davransalar, ordu mudahale etmek zorunda kalmaz. darbenin harika birsey oldugunu soylemiyorum; bence ordunun baba figuru gibi tepemizden bakmasi turkiye icin cok utanc verici birsey. ama durumu anlamaniz icin orada yasiyor olmaniz lazim, cunku politikacilar oyle bir yuze goze bulastiriyorlar ki, gercekten sokaklara cikip yardim edecek bir asker arar oluyorsunuz” veya “Eşime, …. Başörtüsünün şeklinden kadının geleneksel mi, şeriatçı mı olduğunu tarif ediyordum. Eşim, askerlerimize ‘‘Güney Amerika’daki gibi’’ tanımlamasını getiriyordu. Ancak bizde durumun farklı olduğunu gördü” benzeri ifadeler önemli birer referans.

Size bu kadar bonkörce sıfat dağıtanların olsa olsa kafası karışıktır.

Buralardan da oralara selamlar efendim, sağlıcakla kalın.

Ege May 19, 2009 at 10:23 pm

Yahu Fenasi, biz adamı o kadar savunmaya calisalim, biri gelsin “beni zekiler dinler” demiştir desin at benim soylediklerimi çöpe gitsin.

Ppfff..

@Elif
Seninle ilgili biraz bilgim olsun da oyle konusalim istedim.
Iki soru sormak istiyorum. Cok alakasız fakat bunu gercekten merak ediyorum. Umarım bir cevap alabilirim.

Adı Türk, soyadı yabancı olan insanlar size daha mi karizmatik geliyor? Hani isimden karizma çıkarmak istersek diye soruyorum.

Istanbul Beyefendisi’nin roportajlarinizda beyan ettiginizi iddia ettigi seyler size mi ait? Aslında bu soruyu Istanbul Beyefendisi’ne sormak lazım? Eğer böyle bir iddianız varsa ben bu röportajları okumak isterim sizin yazınızdan çok..

Hani bi link falan olsa…

elif May 27, 2009 at 3:59 am

Merhaba yahu! :o)

Kendi bloguma bile yazamiyorum ama buradaki sohbet tatli geldi.

Istanbul Beyefendisi, eger imkan olursa filmi izleyin. Ben bir ara roportaj verdim ve artik o isten feci halde agzim yandi. Bir ara nereden geldiyse annemi 68 kusagi yaptilar ve Deniz Gezmis’in arkasindan yuruttuler. Roportaji goren annemin gozleri yerinden ugramis, Hurriyet’i aramis, roportaji yapan azarlanmis ancak tabii gazeteye ay pardon, biraz uydurmus idik yazacak halleri yok. (Annem Deniz Gezmis’i sevmadiginden degil, yanlis anlasilmaya. Sadece onlar bizimkilerle ayni sinifta degillermis, annem de nisanliymis, basi bulutlardaymis, filan falan.)

Bahsettiginiz roportajda isi kelimeler, cumleler yerinden ucusup, benim samimi konusma seklim sekilden sekile girip sonunda darbeci olup cikmistim. Bu derslerden sonra konusarak roportaj vermemeye yemin ettim. Birisi telefonla birsey sorarsa emaille cevap veriyorum ki basildigi zaman ama ben oyle mi demistim diyebilmek icin. Bir soruya cevap verisim var, bir de esprili sohbet edisim var. Espriler ciddiye alinip esas roportaja dikis yerleri gosterilmeden eklenince hos olmuyorlar.

Ama basortusu karmasasini Brian’a aciklayisim dogrudur. O zamanlar fark daha barizdi, simdi moda sadece turban modasi. En azindan ben oyle goruyorum. Daha yasli jenerasyon da turban modasini yakalamis. Boylece basortusu sanirim pek kalmadi. Brian’in da sokaklarda asker cagiranlara saskinligi dogru. Bizim o yuruyuslere katildigimiz dogru ama biz asker diye bagirmiyorduk. Biz demokrasi diye bagiriyorduk. Ne zaman ki iki taraf kutuplasti, sokaklarda askerci veya dinci olmak lazim geldi, ben o zamanlar Turkiye’de hic bulunmadim ama bulunsaydim da o yuruyuslere katilmazdim. Cunku benim kafamdaki Turkiye hayallerine ikisi de uymuyor.

Siz yine de bana kanmayin, filmi seyredin. Oyle karar verin bakayim ben dinci miyim, libos muyum, darbeci miyim, neyim? :o)

Ege, soyadi sorusunu anlayamadim ben yaaa…. Benim soyadim yabanci diye mi?

Fenasi, sen bu girisi yorumlara kapayacaksin en sonunda! Pardon ya!

elif May 27, 2009 at 4:29 am

Ya, arkadaslar, buraya yazdim yazdim, sonra yazdigima uzuldum. Bir kere Fenasi’nin blogunda boyle laf yetistirmem hos gelmedi. Ne alaka? 5 Posta’yi okumayi seviyorum. O yazilarla ilgili yorumlasmak varken, boyle gayet kendine donuk bir sekilde bir cesit savunmaya gecmek cok tuhaf ve yakisiksiz. :o/

Bu tartismalara devam etmek isteyen varsa, gelin benim blogda konusalim. Hele su son gunlerde burada guzel yazilar var. Bosverin beni, o yazilardan yorumlasalim. Cevap yazmasam sinmis gibi mi olacagim ama cevaplasmak da iyi gelmiyor. Sonucta sevgili I.B.’nin fikrini nasil degistirecegim? Degistirmesem ne olur? Sanki darbeci dusunsem saklamam lazimmis gibi, olmadigimi savunmak lazimmis gibi, Turkiye’nin havasina girdim birden! :oP Halbuki ben cok uzaklardayim, Turkiye icin endiselenirim ama artik dertleriyle tam bir olamayacak kadardir buralardayim. Boyle takim tutar gibi, komik oluyorum. Eger oylesi dusunmek iyi gelecekse darbeciyim diyelim. Burada elastik dusunmeye alismisim, illa bir kaliba girmeden, ustteki kendi yorumum kuflu ve kosegen geldi. :o)

Gelin dostlar laflarimizin kozlarini benim orada paylasalim. Fenasicigim, kusuruma bakma. Halbuki hele hele su en son yazin cok nefis ama bir turlu dikkatimi toplayamadim.

Herkese selam olsun.

http://www.elifsavas.com/blog

Fenasi May 28, 2009 at 6:20 pm

Elif paket geldi bu arada. Teşekkürler… İmzalı isterim demiştim, aynen öyle olmuş… Bakalım liboş muymuşsun?

NoName June 8, 2009 at 1:39 am

Fenasi bey acaba indirdiğiniz hangi 2 şarkıyı beğenmeyipte sildiniz ?

(:

Plus November 14, 2010 at 5:36 am

Fenasi’yi bu yorumları inceleme zahmetine soktuğum için üzgünüm. Ancak bloğu sondan başa doğru inceleyip yorumlarımı katmak istediğim için tek tek yazıyorum. O zaman ben ayvayı yedim abi bir çok sanatçının üstümde hakkı var Barış Manço’sundan Sezen Aksu’suna daha aklıma gelmeyen bir çok sanatçının paket paket albümlerini indirdik. Ne diyelim ki şükür Türkiye’de adalet sistemi o kadar çok fazla hızlı işlemiyor onun için o kağıt bana gelene kadar abbas yolcu :)

Yorum Postala

Additional comments powered by BackType